Nedir?

Samsun E-Kadın Müzesi Nedir?

Duvarları olmayan bir müze

Samsun E- Kadın Müzesi’nin misyonu, Samsun tarihine yer almış kadınların hikayelerini toplayarak, koruyarak ve yorumlayarak, farklı kadınların deneyimleri ve topluma katkıları hakkında şimdiki ve gelecek nesilleri eğitmek ve onlara ilham vermektir.
“Duvarları olmayan bir müze” anlayışıyla yola çıkan ve geleneksel modellerle yürütülen müzecilik anlayışına alternatif pratikler sunmak amacıyla oluşturulan Samsun E- Kadın Müzesi, kadına odaklanarak Samsun tarihini eleştirisel bir gözle yeniden yorumlamaktadır. Ülkemizin cumhuriyet tarihinde önemli bir yere sahip olan Samsun'un tarihi sürecinde nerdeyse hiç görülmeyen kadınları ve hikayelerini gündeme taşımayı amaçlayan, görünmeyen kadın tarihi yazma konusundaki eksikliği giderme konusunda önemli misyonu üstlenmektedir.
Sürekli gelişen ve yenilenen bir web sitesi olarak tasarlanan Samsun E- Kadın Müzesinde, başlangıç olarak 19 öncü kadının hikayesine yer verilecektir. Samsun'un 19 Mayıs 1919 tarihiyle anılmasından dolayı bu metafor sonrasında belirlenen bu sayı, sizlerden gelen güncellemelerle giderek artacaktır. Bilimden sanata, felsefeden iş dünyasına kadar birçok alanda kadın hakları ve eşitlik konularında öncü olan kadınların hikayelerini bizlerle paylaşmak istediğinizde tek yapmanız gereken bizlere ulaşmaktır.
Yerelde göz ardı edilen kadın tarihini araştırarak, Cumhuriyet öncesi (l. Dönem), Cumhuriyet ve 1950 yılları arası (II.Dönem), 1950- 2021 yılları arası (III. Dönem) olmak üzere üç faklı dönemi kapsayan kadınların hikayelerini toplumsal cinsiyet eşitliği perspektifi ile ele alan ve sizlerle buluşturan Samsun E- Kadın Müzesi, kadınların, unutulmaması sağlanacak ve yerel tarihin öznesi olarak hafızlarımızda yer almalarını sağlanacaktır.
Mekândan bağımsız, nerede olursanız olun internet erişiminin olduğu her yerde ister yalnız ister arkadaşlarınızla 7/24 ziyaret edebileceğiniz çağdaş bir müzecilik anlayışıyla hazırlanan Samsun E- Kadın Müzesi, sizi aynı zamanda yerel kadın sanatçılarla da buluşturmayı hedeflemektedir.
Samsun E- Kadın Müzesi’ne yapacağınız ziyaretler ve katkılarınızla her geçen gün içeriğinin daha da zenginleşeceğine inandığımız bu çalışmaya katkı veren tüm dostlarımıza teşekkür ediyoruz.
Samsun Kadın Müzesi, size çok yakın!

Hicran Karadoğan KINIK
Samsun E- Kadın Müzesi Koordinatörü

Bize Ulaşın!

Aşağıdaki iletişim bilgileri üzerinden bizimle irtibata geçebilir iletişim kurabilirsiniz.

Adres

Cumhuriyet Mahallesi Lozan Caddesi No:79/1 Atakum/Samsun